ailenizin su arıtma teknik servisi 

tüketme suyu ile  ilişkili düşüncelerdeki  soru işaretleri hale bir problem olarak devam ediyor . Vatandaş su arıtma makinelerine yöneldi . tüketiciler  damacana suyuna temkinli yaklaşıyor . musluktan akan suya itimat  çoğaldı lakin onun da tadı  istenmiyor. Bu nedenler dolayı su filtreleme makinelerinin kullanımı arttı. filtre edilmiş suyun lezzet bakımından tabii kaynak suyundan farkı yok. Bu makinaları cazip kılan çeşitli deneyler var. Bu konu hakkında bilirkişi görüşleri ve halka danıştık. Aşağıda çeşitli görüşleri kısaca ele aldık

ülkemiz, insan sıhhatini hiçe sayan damacanadan elde edilen su markalarını konuşuyor. Biz de beslenme uzmanları ve doktorlara, 'su tercihlerini' sorduk. kimi arıtma cihazıyla musluktan akan suyu  kullanıyor, kiminin tercihi ise cam şişeler ve maden suyu
sağlık Bakanlığı'nın, sağlığı tehdit eden damacana ile elde edilen su üreticilerini deşifre etmesinin yankıları sürerken, günlük su ihtiyacımızı nasıl karşılamamız gerektiğiyle ilgili de tartışmalar alevlendi. aHaber'in ortaya çıkardığı skandal sonrası yorum yapan bir takım sağlık uzmanları damacana su yerine cam şişeleri tercih etmek gerektiğini kimiyse su arıtma cihazları yardımı ile şebekeden akan suyun  arıtılıp içilebileceğini savunuyor. işte uzmanların evlerindeki tercihleri: 


 Doç. Dr. Ahmet Molla : Ben evimde neredeyse 5 yıldan bu güne su arıtma sistemine sahibim. musluktan akan suyu  bu sistemden süzerek elde ettiğim suyu hem içmek adına hem de çay ve yemeklerde gönül ferahlığı ile kullanıyorum. Zira suyun niteliğini istediğim zaman ölçerek de görebiliyorum. yapay olmayan ki bu sistemin periyodik bakımlarının düzenli şekilde yapılması ihmal edilmemelidir. 


Ali Uzmancı : Ben saygı duyulur marka paketlenmiş 5 litre olan büyük su ve şişede mineralli su kullanıyorum. Yemeklerde paketlenmiş, sofrada hem paketlenmiş hem mineralli su bulunduruyorum. Asla telefonla su istasyonlarından açıkta ve ya kendi şişeleme teknikleri ile oluşmuş su almam. Pet ya da cam şişede bir kere kullanılıp atılan güvenilir marka su ve maden suyu (mineralli su) kullanmanızı öneririm. bu şekilde mikrobiyolojik şekilde boşalan bir damacanaya  tekrardan su konulması riskini minimize etmiş kalırsınız. 

 Uzm. Dr. Veli Yılmaz (sıhhatli yaşam Uzmanı): şu an here arıtma suyu içiyorum. Hem iş alanında hem evimde arıtma cihazım var. Filtresini kontrol ediyorum. Bu mesele netleşene kadar imkânı olanlar evlerine iyi ve güvenilir bir filtre cihazı taktırabilirler. gündelik en yetersiz 2 şişe cam şişede maden suyu kullanılabilir. Maça gittiniz, arabayla yoldasınız, arabada oruç açacaksanız ufak pet şişeler içilebilir. Suların çok satıldığı, tez sürkülasyonun bulunduğu yandan pet şişe alın. Beklememiş, yeni olsun. 

 Ayşe Aydın inam (bilirkişi Diyetisyen): Evimde damacana ile elde edilen suya  olarak aldığım suları, dışarıda ise cam şişe suları tercih ediyorum. Evde iyi bir arıtma cihazı mevcutsa da sularınızı cam şişelerde saklayabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *